provozní doba (školní výlety si mohou otevírací dobu zvolit sami dle jejich programu)
červenec a srpen
Pondělí
ZAVŘENO
Úterý - Neděle
9:30 - 16:30
květen, červen a září
Pondělí
ZAVŘENO
Úterý - Neděle
11:00 - 15:30
říjen - duben a autobusové výpravy na objednávku.
plné vstupné 60 Kč, snížené 40 Kč, školní výlety do obou muzeí 40 Kč
Provaznické muzeum

Kde nás najdete

nám. Míru č.p. 95
Deštná
378 25
tel.: +420 384 384 231
mobil: +420 723 518 377
49°15'52.696"N,
14°55'20.565"E
Mapa PM
Kategorie: Články

Historie provaznictví v Deštné

Provaznické řemeslo patří u nás k nejstarším. Provaznický cech byla založen nejprve v Praze v roce 1446 a byl jako jeden z prvních. K rozkvětu provaznictví jistě přispěla skutečnost, že v našich zemích se pěstoval len, tedy surovina potřebná k výrobě provazů. Provazníci byli hlavně na venkově, kde bylo zapotřebí používat provazy v zemědělství.

Někdy v polovině 18. století  se přistěhoval do Deštné z pruského Slezka, z města Krotkavi provazník Jiří Klik. Psal se tehdy německy Glück a později se jméno přizpůsobovalo češtině a zůstalo pak na jménu Klik. Všechny další generace a bylo jich celkem sedm, dědily toto řemeslo, kdy každý se vyučoval u svého otce.

Z počátku se provazníci v Deštné stěhovali z místa na místo, ale vždy zůstávali v Deštné.

V tehdejší době ještě nebyly dílny a tak se řemeslo v létě provozovalo venku na dvoře a delší provazy se dělaly na ulici. Pracovalo se hlavně se lnem, který se musel vochlovat a pak příst provaz. Takže práce doma hlavně v kuchyních, kde se vařilo, jedlo a spalo, zanechávala na provaznících následky a provazníci umírali v poměrně nízkém věku.

Bylo tomu tak v Deštné, kdy teprve Antonín Klik zakoupil stavení č. 95. na náměstí a zařídil si zde dílnu, kde bylo možno dělat i delší provazy. Bylo to v roce 1922 a chalupa musela být upravena, byl zde již také krám a zboží bylo rozváženo na kole do všech okolních vesnic.
 

Syn Antonína Klika se vyučil provaznickému řemeslu již jako poslední a učňovskou zkoušku dělal u provazníka Macháčka v Čelakovicích v roce 1945.

 

Po druhé světové válce bylo provaznické řemeslo, jakož i ostatní řemesla na vzestupu. provaznictví Antonína Klika zaměstnávalo již 5 lidí. Ale byl nedostatek materiálu a tak se také kupovala starší lana, která se pak rozplétala a rozpletené prameny byly províjené lnem nebo konopím, čili střed starého provazu byl obtáčen vláknem vlnu nebo konopí.

V této době se začala ustavovat výrobní družstva. Byly to samostatné výrobní jednotky, které byly podřízeny Krajským svazům. V Čechách byly již utvořena výrobní Provaznická družstva v Hradci Králové a v Semilech.

Deštná tehdy patřila k Jihlavskému kraji a tak byl tady učiněn pokus utvořit Provaznické družstvo a sice v Telči. Tento pokus ztroskotal a tak bylo 31. prosince 1952 utvořeno výrobní družstvo v Deštné. Do tohoto výrobního družstva vstoupili i provazníci z Moravy. A to byla patrně příčina, že tehdejší předseda všech výrobních družstev Antonín Zmrhal odmítl poskytnout záruku na poskytnutí úvěru od banky.

V tomto výrobním družstvu pracovalo tenkrát 10 rodin a stav pracovníků se pohyboval před 20 lidí. Jednalo se tedy o poměrně malé družstvo. Později byl stav pracovníků přes 60 lidí. Členové družstva pracovali 5 měsíců zdarma, než bylo vydáno povolení činnosti tohoto provaznického družstva.

22. dubna bylo družstvo sloučeno s košíkářským družstvem v Lomnici nad Lužnicí a po roce 1991 bylo opět samostatné.

 

Provaznické muzeum Karla Klika

23.3.1989 končím práci v provaznickém družstvu Delana a vymýšlím si další práci v provaznictví a sice sepsání knížky o minulosti i přítomnosti Provaznického řemesla. Utvrdilo mě i to, že při první prohlídce archivu v Praze jsem zjistil, že tato práce byla zadaná v minulosti jednateli Společenstva a nebyla vypracovaná.

Následovalo pak bádání po archivech a také objíždění rodin bývalých provazníků a konečně knížka Provaznictví v Čechách a na Moravě byla vydaná v roce 1996.

Potom se začalo uvažovat o provaznickém muzeu.

 
Karel Klik
* 01.12.1926

† 03.04.2011

 

 

 

 

Vybudování muzea 

Bylo původně plánováno ve staré škole v Deštné, ale když těchto místností bylo použito k bydlení, nezbývalo nic jiného, než uskutečnit muzeum v naší bývalé místnosti, kde se provaznická výroba dělala 50 roků. Znamenalo to ale velkou část celé budovy přestavět, což byla práce o hodnotě nejméně 500 000 Kč. Ale za pomoci kamarádů a Obce a také různých podniků byla tato práce dokončena.

I když do této práce dal všechny své úspory, hlavní dotace byly od kamarádů, Obce Deštná a z podniků v Deštné i z okolí.

Vernisáž byla uskutečněna 17. dubna 1998 za přítomnosti asi 50 lidí. Muzeum je ve dvou místnostech o celkovém rozměru 100 m2 a je zde cca 260 exponátů a většina zdejších strojů a dalších exponátů je uváděna do provozu.

Ukazuje se zde výroba provazů z dnešní doby a hlavně pak ukázka, jak se dělaly provazy dříve a to na strojích ve stáří více jak 100 roků. Jedná se například o pletací stroj, jeden z nejstarších u nás, dále o stáčecí stroj ve stáří 80-100 roků, na kterém se vyrábí stáčené šňůrky, 80 roků stará zkoušečka pevnosti provazů, více jak 100 roků starý stroj na předení a stáčení provazů, vše se ukazuje v provozu. Dále je zde ukázka, jak se zpracovává len, ochranné sítě proti mouchám na koni (polystyrénového koně vyráběla pražská televize ve svých dílnách), ukázka, jak se dříve pracovalo, když ještě nebyla elektřina a používaly se transmise (pohon vodou a párou), dále pak je to síťování, výroba klubíček na ručním stroji, výroba rohožek a podobně.

Ukázky jsou zvláště dobré pro školní výpravy.

 

 

print Formát pro tisk

Komentáře rss


, A god of death du!K... odpovědět
Following a brought the first curry shoes golf ball, a garage at your match: each other spelled out a perfect diamond front, teammate Steve Blake flew to follow up, left the clippers protect darren collison (microblogging) the distance between two steps at the rear of their closely, Danny granger will be the only defender in tow line. This is the car port superior court intuition and which embodies: his shot selection. He seems to comprehend the defensive player from the ideas, can predict their next move, then strike early in advance. "When other people are generally doing gesture, garage inside judgment, and the video game, this is Stephen is the foremost place, in this respect the league may be second to none. Find field space, know the location where the defense space will occur, it is the key of the art of his shots. Because no matter precisely how good your shots, more exquisite technology, no room is useless. "ESPN's Mark thorpe, once wrote in his article.

Garage very carefully stephen curry shoes observing the defense, he in addition have reason to be therefore cautious. Before this, the warriors have overlooked 12 goals in 13 shots previously, is now 33 for you to 37 behind the clippers, disturbed because of the right leg muscle tension of garage after only one of 4. For garage himself, this ball is vital: before a season, he hit accurate documentation in NBA history using 272 grains of 3 points, if again established three points today, his three points this season hit number will meet or exceed 200 mark. So that library might be the sixth in a row has a minimum of two season hit 190 grains of three participants, at the same period, still can have several points to continuous hit game streak keep 54 games - it will be the warriors team heritage record.

"I like everything kevin durant shoes associated with the shooting, " garage once said in an interview, "but with the most especially in perfect palm posture. When your is in good rhythm, from standing in the feet on the floor, his hands to complete a go, all series of joint actions will probably be calm and smooth, similar to waves. It's a superb feeling. ".

Tag: kyrie irving shoes nike mercurial d rose 6 Nike Pegasus 35 air jordan 32 nike lunar force 1 nike vapormax nike sb dunk adidas deerupt runner kyrie 4 halloween curry 3 asics gel kayano 23 lebron soldier 10 nike epic react adidas porsche design kyrie 4 confetti kobe bryant shoes kyrie irving shoes james harden vol 2 nike zoom vaporfly lebron 16 nike air presto lebron soldier 10 curry shoes curry 5 nike air more uptempo kobe 11 Nike Soccer Cleats canada goose adidas ultra boost uncaged Lebron soldier 11 kyrie 4 stephen curry jersey nmd human race puma suede nike air max 97 adidas eqt kyrie irving shoes ultra boost 3.0 air force 1 air jordan shoes nike lebron 14 nike zoom vaporfly elite lebron 14 shoes d rose 8 nike epic react kd shoes adidas nmd r1 primeknit anello backpack curry 5 shoes kd shoes kyrie 2 adidas nmd human race lebron 15 ashes Nike CR7 Football Boots yeezy boost kd shoes kyrie 4 adidas pure boost nike vapormax asics gel kayano 24 adidas alphabounce kyrie shoes new era caps curry 2 kd 11 john wall shoes adidas nmd shoes adidas zx flux lebron 15 birkenstock shoes adidas porsche shoes adidas tennis hu curry 4 puma fenty kyrie irving shoes curry shoes yeezy boost curry shoes wholesale mlb hats fila shoes ugg 5815 puma fenty< curry 5 yeezy shoes kyrie 3